Odvětrání konstrukcí a její vliv na kondenzaci vodních par v zimním období

V každé střeše a v každém stropu se vždy řeší prostup vodních par a technologie jak je odvětrat. U některých typů střech je to více problematické. Týká se to hlavně starších objektů rodinných domů, plochých dvouplášťových střech a půdních vestaveb. A všude tam kde je difuzně uzavřená konstrukce.

Co může vzniknout ?

Vysvětlíme si to na příkladu staršího domu s plechovou sedlovou střechou a vestavěnou vestavbou se šikminami. Většinou nacházíme tyto skladby kde chybí izolace v šikminách úplně. Skladba je většinou ze spodní stropní části prkenné bednění, rákos, omítka jako podhled. Dutina 120 – 160 mm bez izolace a znovu prkenné bednění, na něm lepenka a falcovaný plech. V této fázi je konstrukce odvětraná skrze dutinu šikminy směrem do prostoru půdy. Vlhkost nám tedy prostupuje a odvětrává se. Nicméně tato část střešní konstrukce je nezateplená, což je obrovský problém. Zvýšené náklady na energie a v letních měsících přehřívání.

Řešení je ale velmi obtížné, protože pokud zateplíme tuto dutinu foukanou minerální izolací, tak zamezíme přirozenému provětrání a posuneme rosný bod do izolace pod bednění. Zde se pak při nedostatečné vrstvě izolace může objevit plíseň na spodní straně střešního bednění. A to pouze v zimním období. Nicméně takovéto řešení je poloviční. Máme možnost buď vyměnit krytinu plech a lepenku. Instalovat difuzní kontaktní folii, latě a novou krytinu. Tím docílíme provětrávanou mezeru a problém s vlhkostí se vyřeší. Je to však velmi nákladná varianta. Nebo můžeme instalovat nový snížený podhled, pokud nám to konstrukce stropu umožňuje a osadit parozábranu, tak aby se vlhkost nedostávala do konstrukce. Zde můžeme doplnit i vrstvu izolace o další 6 – 10 cm, což nám výrazně pomůže i v řešení tepelné pohody v místnostech pod stropem.

U plochých nebo pultových střech máme ještě možnost instalovat odvětrávací komíny a to buď klasické plastové s límcem nebo aktivní rotační ventilační turbíny, které při dostatečném přivětrání v atice plní výborně funkci odvodu vodních par z konstrukce. Pak nedochází ke kondenzaci a vyřeší se tak problémy sanací takových konstrukcí.

Teplo stoupá vzhůru

V zimním období v topné sezoně nejvíce pociťujeme to, jestli máme kvalitně zatepleno. Již z fyziky víme, že teplo stoupá vzhůru a tak strop je tudíž nejdůležitější z hlediska kvality zateplení.

Velký rozdíl je i podle toho jaký systém vytápění objektu máme. U vytápění tuhými palivy bez regulace se teplotní křivka pohybuje nahoru a dolu. Tedy buď je teplo nebo zima. Nejvíce znatelné je to v ranních hodinách. Pokud nemá objekt akumulační schopnosti a teplo nám bez užitku uniká, tak nám do rána klesne teplota o několik stupňů. Je to nepříjemné hlavně, když vstáváme do práce. Kolísání teplot má i negativní vliv na obyvatele domu.

Oproti tomu u vytápění plně regulovatelnými médii docílíme sice stále teploty v objektu, ale pouze za cenu zvýšených nákladů na topení

Tomu všemu se dá zamezit správně navrženým opatřením pro zateplení stropu nebo střech domu. Nejlépe se k tomuto účelu hodí foukaná minerální izolace. Vytvoříme tak dokonalou vrstvu bez spojů a bez mezer. A dostaneme se jednoduše i do těžko přístupných stávajících konstrukcí. Aplikace je rychlá a 100 % účinná.

Další díly naleznete v sekci poradna

VYŽÁDEJTE SI ZDARMA NEZÁVAZNOU NABÍDKU

Zdarma k Vám vyšleme terénního pracovníka, který provede přesné oměření, vypracuje návrh, případně dům oměří termokamerou na možné úniky tepla a zcela nezávazně Vám vytvoří, na základě získaných dat, nabídku.

NOVINKY VE FOUKANÉ IZOLACI

Volejte Machstav +420 721 207 099 pondělí–pátek 8:00–17:00

Poctivá česká foukaná izolace dokáže snížit náklady na vytápění až o 40% a to za pouhé 4 hodiny.

Zaměření objektu zdarma

Zdarma k Vám zašleme technika, který provede zaměření objektu a zcela nezávazně Vám navrhne projekt s kalkulací, případně ukáže jak ušetřit díky dotacím.

Zavřít
SEO optimalizace