Nezateplená stropní konstrukce může v zimě působit velký problém

V zimním období dochází k velkým teplotním výkyvům, proto v tomto období řešíme nejvíce odvětrávání vodních par, které prostupují střechou. Tento problém někdy nenabízí jednoduché řešení zvláště pak u domů, které mají plochou dvouplášťovou střechu. Půdní vestavby jsou na tom obdobně, protože se jedná o difuzně uzavřené konstrukce. Jak vzniká problém s odvětráváním vodních par? Představte si starší dům s plechovou sedlovou střechou a vestavěnou vestavbou se šikminami. U tohoto typu střechy chybí většinou tepelná izolace v šikminách úplně. Skladba je většinou ze spodní stropní části tvořena prkenným bedněním, rákosem, omítka je zde jako podhled. Dutina, která se zde dále nachází má 120 až 160mm. Absolutně postrádá tepelnou izolaci. Na dutině bez jakékoliv tepelné izolace se nachází prkenné bednění, lepenka a falcovaný plech. V této fázi je konstrukce odvětrávaná skrze dutinu šikminy směrem do prostoru půdy. Vlhkost zde sice prostupuje, ale také se dále odvětrává. Obrovský problém však je, že tato část střešní konstrukce je nezateplená.

Nedostatečná a nekvalitní tepelná izolace podporuje vznik plísní

V zimě tedy obyvatelé v domě platí vysoké náklady na energie. V letním období místnosti pod střechou trpí na přehřívání, takže je není možné v klidu obývat ani vyvětrat. Řešení tepelné izolace je v tomto případě velmi složité, protože pokud zateplíme tuto dutinu foukanou minerální izolací tak zamezíme přirozenému provětrání a také posuneme rosný bod do izolace pod bednění. Na bednění se pak při nedostatečné vrstvě izolace může objevit plíseň na spodní straně tohoto střešního bednění. Plíseň se v tomto období může objevit pouze v zimně, nicméně toto řešení je pouze poloviční. Máme tak možnost vyměnit buď plechovou krytinu a lepenku nebo instalovat difuzní kontaktní fólii, latě a novou krytinu. Tímto docílíme provětrávané mezery a problém s vlhkostí v zimním období bude vyřešen. Toto řešení je sice velmi účinné, ale bohužel nákladné.

Snížený podhled a konstrukce stropu

Daný problém však můžeme řešit ještě způsobem, že nainstalujeme nový snížený podhled, pokud nám to tedy konstrukce stropu dovolí. Podhled osadíme parozábranou, aby se vlhkost nedostávala do konstrukce. Můžeme zde také dále doplnit další vrstvou izolace o 6-10cm. Tento fakt nám výrazně pomůže v řešení tepelné pohody v místech pod stropem. Pokud tepelně izolujeme střechu plochou či pultovou máme zde možnost instalovat odvětrávací komíny buď klasické plastové s límcem, nebo aktivní rotační ventilační turbíny, které při dostatečném větrání v atice plní výborně funkci odvodu vodních par z konstrukce. Tím nedochází ke kondenzaci a vyřeší se tak problémy sanací daných konstrukcí. V zimě obyvatelé domu nejvíce pocítí, že má jejich objekt nedostatečnou či žádnou tepelnou izolaci, protože vyprodukované teplo stoupá ke stropu, kterým jak víme, uniká až devadesát procent tepla.

Zateplením Vašeho domu eliminujete kolísání teplot v zimě

Strop je nedůležitější částí objektu z hlediska kvality a účinnosti tepelné izolace. Výši úspory po zateplení stropu ovlivňuje nejen velikost objektu, ale hlavně druh vytápění. Pokud topíte tuhými palivy bez regulace, tak se teplotní křivka pohybuje nahoru a dolu, takže je buď teplo, nebo zima. Kolísání teplot nejvíce poznáme v ranních hodinách, pokud musíme brzy vstávat do práce či školy. Kromě toho kolísání teplot má velmi negativní vliv na zdraví obyvatel domu. Vytápíte-li objekt plně regulovatelnými médii, docílíte sice stálé teploty v objektu, ale za cenu zvýšených nákladů za vytápění. Správným řešením bude tak pro Vás tepelná izolace stropu či střechy foukanou minerální izolací, protože jedině tímto materiálem vytvoříme souvislou vrstvu izolace bez spojů, mezer a tepelných mostů.

Další díly naleznete v sekci poradna

VYŽÁDEJTE SI ZDARMA NEZÁVAZNOU NABÍDKU

Zdarma k Vám vyšleme terénního pracovníka, který provede přesné oměření, vypracuje návrh, případně dům oměří termokamerou na možné úniky tepla a zcela nezávazně Vám vytvoří, na základě získaných dat, nabídku.

NOVINKY VE FOUKANÉ IZOLACI

Volejte Machstav +420 721 207 099 pondělí–pátek 8:00–17:00

Zaměření objektu zdarma

Zdarma k Vám zašleme technika, který provede zaměření objektu a zcela nezávazně Vám navrhne projekt s kalkulací, případně ukáže jak ušetřit díky dotacím.

Zavřít
SEO optimalizace