Ušetřete na energiích s dotačním programem Nová zelená úsporám light

S dotačním programem Nová zelená úsporám Light (NZÚ light) ušetří zejména ti, kteří to nejvíce potřebují. Celý program je totiž určen lidem s nízkými příjmy, zejména pak starobní a invalidní důchodce, případně příjemce příspěvku na bydlení. Tyto skupiny lidí mají obvykle potíže s uspořením kapitálu na rekonstrukci v případě čerpání klasické dotace, kdy jsou finance vypláceny po rekonstrukci. Nová zelená úsporám light však mění “pravidla hry” a nízkopříjmovým domácnostem vyplácí příspěvek předem!

U starších nemovitostí, které neprošly řádným zateplením, hrozí výrazné úniky tepla. Problém nastává zejména u nezateplené střechy, případně při absenci zateplení stropu či fasády. S těmito opatřeními žadatelům pomůže právě příspěvek z NZÚ light, díky kterému mohou ušetřit až 30 % výdajů za vytápění. Na co dalšího lze finance čerpat?

Nemáte úspory? Nevadí, peníze dostanete předem

Téměř pro všechny dosavadní dotační programy platí jedno - peníze dostanete až po dokončení prací a jejich kontrole. To je ale poměrně velký problém pro důchodce a další nízkopříjmové majitele nemovitostí, kteří často nemají z čeho naspořit počáteční kapitál pro realizaci opatření. Díky Nové zelené úsporám light se konečně dostane i na tyto skupiny. Finance totiž získají předem a do rekonstrukce se mohou pustit již s příspěvkem na účtu. Stačí vyplnit elektronickou žádost a splňovat několik základních podmínek, které uvádíme níže v článku.

Kolik peněz lze čerpat a na jaké úkony?

 

Typ úkonu

Částka k čerpání

zateplení fasády

až 150 000 korun

zateplení stropu

50 000 Kč na celý strop

zateplení střechy

120 000 na celé opatření

výměna oken

až 12 000 na jedno okno, až 150 000 celkem

výměna vchodových dveří

18 000/dveře, až 150 000 Kč celkem

zateplení podlah (strop sklepa)

60 000 na celý strop

 

Cílem programu Nová zelená úsporám light je, aby veškeré úpravy nemovitostí proběhly co nejdříve. A právě proto v tabulce nenajdete žádné informace o tom, kolik korun lze čerpat na jeden metr a podobně. Žádost není zatížená ani žádným dalším zbytečným papírováním - není tedy nutné přikládat ani půdorys domu, stavební posudky, odhady a další dokumenty. 

Jak se tedy částka pro danou úpravu vypočítá? Jednoduše, nic se totiž nepočítá. Stejnou sumu obdržíte, ať už zateplujete 50 nebo 200 metrů čtverečních. O něco jiné podmínky jsou u oken, kdy je vypláceno maximálně 12 tisíc korun za jedno okno a v případě, že jsou odpovídající okna levnější (včetně práce), lze čerpat reálné výdaje.

Příklad, jak žádat o dotaci a čerpat ji

Dnes už ví asi každý, že zateplením domu lze výrazně zabránit úniku tepla a ušetřit. Zateplené jsou snad všechny panelové domy na sídlištích, ovšem rodinné domy často zaostávají. Na vině bývají vysoké náklady na zateplení. Pokud si však promyslíte, jak peníze nejlépe investovat, můžete docílit efektivního řešení i s poměrně nízkou částkou. A získáte-li dotaci, je to ještě snadnější.

Nejvíce lze za topení ušetřit zateplením střechy a stropu, na což mnoho majitelů zapomíná a raději investuje nejdříve do fasády. Teplo ale stoupá směrem nahoru a přes nezateplený strop či střechu uniká ven. Díky zateplení těchto částí domu lze ušetřit až 30 % na vytápění, což při současných cenách není zanedbatelná částka. 

A kolik na zateplení dostanete? Pojďme se podívat na příklad. Pokud se chcete pustit do zateplení stropu, získáte dotaci ve výši 50 000 korun. Vrhnete-li se na zateplení střechy, příspěvek činí 120 tisíc korun. S těmito prostředky můžete s přehledem zateplit až 100 metrů čtverečních.

Jaké jsou podmínky pro čerpání?

Na příspěvek z programu Nová zelená úsporám light mají nárok žadatelé, kteří splňují všechny následující podmínky:

Podání žádosti - jak na to?

Podání žádosti o dotaci z programu NZÚ light je možné provést pouze elektronickou formou. K tomu je potřeba mít přístup k internetu, počítač či jiné zařízení s internetovým připojením a aktivní bankovní identitu občana. Z předchozí věty je zřejmé, že mnoho žadatelů v důchodovém věku bude mít s podáním žádosti problém, což je asi jediným, za to výrazným negativem celého programu.

Zažádání o dotaci ale není tak složité, jak by se na první pohled mohlo zdát. Pokud žadatel nemá bankovní identitu, lze si ji během pár minut aktivovat na pobočce nebo infolince banky. Poté už postupuje podle přehledného manuálu k vyplnění žádosti, který je ke stažení na internetu. Podle tohoto manuálu mohou starším občanům nebo lidem, kteří jsou méně technicky zdatní, pomoci například mladší příbuzní, ale i sociální pracovníci v terénu nebo pracovníci obecní samosprávy.

Využití dotace a kontrola realizace opatření

Se získanými financemi je nutné naložit přesně dle stanovených pravidel - tedy na realizaci předem oznámeného opatření, a to dle požadovaných parametrů. Aby se předešlo nevhodnému nakládání s penězi z dotačního programu, následuje po dokončení rekonstrukce kontrola. Ta probíhá většinou na základě fotodokumentace

Ještě před realizací si však nezapomeňte nastudovat parametry, které je třeba dodržet (například tloušťku polystyrenu, typ oken a podobně). S těmito parametry seznamte i firmu, která bude úpravy realizovat. 

Fotodokumentaci pořizujte raději průběžně. Pro její schválení je důležité, aby obsahovala také dobře viditelné konstrukce, které jsou na konci úprav zakryté. Pokud se tedy jedná například o foukanou izolaci, která po dokončení není pouhým okem vidět, je důležité pořídit obrázky ještě v průběhu prací. 

Parametry pro použitý materiál

Pár vět na závěr

Vyplatí se žádost o dotaci s programem Nová zelená úsporám Light? A je to ve skutečnosti tak snadné, jak se všude píše?

Ano, celý proces je skutečně rychlý a snadný. Program je primárně orientovaný na lidi, kteří tato opatření potřebují nejvíce. Díky jejich realizaci totiž ušetří až třicet procent na výdajích za vytápění, což je pro člověka v důchodovém věku vysoká částka. Peníze navíc žadatelé dostanou ještě před započetím oprav - nemusí na ně tedy roky šetřit, ani se zadlužovat a vyřizovat si úvěry. 

V rámci dotačního programu NZÚ light je pro žadatele připraveno až 1,5 miliardy korun českých, které putují přesně tam, kde jsou potřeba nejvíce. Podejte si žádost také!

Pokračujte dále

VYŽÁDEJTE SI ZDARMA NEZÁVAZNOU NABÍDKU

Zdarma k Vám vyšleme terénního pracovníka, který provede přesné oměření, vypracuje návrh, případně dům oměří termokamerou na možné úniky tepla a zcela nezávazně Vám vytvoří, na základě získaných dat, nabídku.

NOVINKY VE FOUKANÉ IZOLACI

Volejte Machstav +420 721 207 099 pondělí–pátek 8:00–17:00

Poctivá česká foukaná izolace dokáže snížit náklady na vytápění až o 40% a to za pouhé 4 hodiny.

Zaměření objektu zdarma

Zdarma k Vám zašleme technika, který provede zaměření objektu a zcela nezávazně Vám navrhne projekt s kalkulací, případně ukáže jak ušetřit díky dotacím.

Zavřít
SEO optimalizace